2023111813345600 s

Właściciel zdjęcia: Nintendo

Triumf Remake'u Mario RPG

W 2023 roku Nintendo wydało kilka istotnych gier, które w pewnym sensie “zmieniły zasady gry” dla fanów. Wiemy już o miłości, jaką zdobyła najnowsza przygoda Linka i o licznych nagrodach, jakie otrzymała za swoją jakość. Ale Mario również miał kilka ciekawych tytułów do pokazania. W październiku jego “pełna cudów” przygoda była nominowana do tytułu Gry Roku i pomogła wyznaczyć ton dla przyszłości tej serii. Mniej niż miesiąc później pojawił się remake Super Mario RPG. Była to pełna rekonstrukcja tytułu z konsoli SNES i przygoda, na którą gracze czekali od dziesięcioleci, aby zagrać w “nowoczesnej formie”.


Oryginalny tytuł był wspólnym dziełem Nintendo i Square i stanowił rodzaj “współpracy” w początkowych dniach konsol. Gra była pierwszą przygodą Mario w gatunku RPG, a twórcy wprowadzili w niej elementy związane z postacią, jej sojusznikami, wrogami i królestwem, o których inne gry nie śniły wcześniej. Gra nie tylko odniosła sukces, ale stała się jednym z ikonicznych tytułów systemu i przyczyniła się do stworzenia nowej serii gier RPG na konsoli Nintendo 64.

Jednak pytanie brzmiało, czy Remake Super Mario RPG odniesie sukces sprzedażowy? Odpowiedź brzmi stanowcze „tak”. Jak zauważono w serwisie VGC, Nintendo ujawniło informacje o sprzedaży tytułu, a do końca 2023 roku sprzedano 3,14 miliona egzemplarzy. Dlaczego to imponujące? Otóż sprzedaż tak dużej liczby egzemplarzy dla 25-letniego remake’u jest wspaniałym osiągnięciem, ale równie imponujące jest to, że sprzedaż na całe życie wersji SNES wyniosła zaledwie 2,14 miliona.

To oznacza, że gra nie tylko przewyższyła oryginał, ale także będzie “powiększać przepaść” w miarę upływu czasu. W końcu Nintendo Switch sprzedało już 139 milionów egzemplarzy, a nie wszyscy prawdopodobnie kupili go w okresie pierwotnej premiery. Dlatego z łatwością może osiągnąć nawet 4 miliony lub więcej, mając wystarczająco dużo czasu w 2024 roku. 

Prawdziwą historią jest sukces samej gry. Mamy na myśli to, że gracze wciąż byli zainteresowani tą grą po dwóch dekadach oczekiwania, a nowi gracze wyraźnie chcieli “zobaczyć, o co chodzi w tym szumie”. To może być kluczowe dla Nintendo, które wchodzi w ostatni rok Nintendo Switch, jednocześnie przygotowując się na nadejście swojej następnej konsoli. 

Super Mario RPG jest dostępne w wersji cyfrowej w Nintendo eShop w cenie 249,80 zł.

Jest kilka tytułów SNES i N64, które gracze chcieliby zobaczyć w wersji odświeżonej, a dzięki takim wynikom sprzedaży, szanse na ich otrzymanie rosną. A Wy jakie klasyczne tytuły chcielibyście zobaczyć w odświeżonej wersji? Dajcie nam znać w komentarzach lub na naszych mediach społecznościowych. 

Awatar

Artur TańskiKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz