2x1 NSwitchDS SuikaGame image1600w

Właściciel zdjęcia: Aladdin X

Recenzja Suika Game na Nintendo Switch

W dzisiejszych czasach 12 złotych nie pomoże podbić świata. Zbyt wiele za to nie kupisz. Jeśli jednak szukasz pożeracza czasu na konsole Nintendo, który będzie Cię kusił próbą pobicia swojego rekordu, to możesz je wydać tak, jak 4 miliony innych graczy na całym świecie.

Ostatnio sporym echem odbiła się gra Suika Game, znana również jako Watermelon Game. Jeśli zaglądałeś na eShopowe listy popularności, to mogłeś podrapać się po głowie, że Mario i inni muszą patrzeć z dołu na jakieś owoce.
2023112320500400 s

W poszukiwaniu arbuza


Jeśli ta recenzja wyda się krótka, to wybaczcie, ale sam opis tej gry czasami zamyka się w jednym zdaniu. Są to owocowe puzzle z odrobiną fizyki, gdzie łączysz dwa owoce tego samego rodzaju, aby stworzyć ich ewolucję w postaci większego owoca. Wszystko w imię zdobyczy punktowych.

W teorii brzmi banalnie i… założenia faktycznie takie są. Akurat to wypada uznać za mocną stronę produkcji - jej zasady są przejrzyste dla każdego. Niezależnie, czy jesteś graczem hardcore’owym, niedzielnym, czy w ogóle nie za bardzo lubisz gry. Ta gra ma kusić wszystkich.
2023112320471200 s
Zrzucasz owoce z góry do swojego słoika. Gdy tylko zetkną się te same rodzaje, to powstanie ich większa ewolucja. Z pomarańczy na jabłko, z jabłka na ananas, itd. Każdy kolejny owoc jest większy, więc i w Twoim słoju bywa coraz ciaśniej. Angielska nazwa Watermelon odnosi się naturalnie do tutejszego króla arbuza, który jest finalną formą tego łańcucha. Gra kończy się, gdy owoc przekroczy linię wyznaczoną na górze - jak w Tetrisie.


Owocowy nokaut


Proste zasady nie są tożsame z prostą rozgrywką. To nie jest tak, że zaraz będziesz w glorii widniał na liście najlepszych graczy tygodnia, czy nawet dnia. Gra największą popularność osiągnęła w Japonii, a jak ktoś grał z nimi w Tetrisa, to wie, że są nieźli w te, nomen omen, klocki. Fizyka owoców przy ewolucjach potrafi tu sporo namieszać w Twoich planach.
2023112320454000 s
Nie wiąże się to jednak z żadną frustracją. Jest kolorowo i radośnie. Nawet jeśli zostanie Ci bicie tylko swoich wyników, to i tak gra Cię do tego będzie kusiła. Rozgrywki są krótkie, a opcja szybkiego restartu bardzo kusząca. I tak mijają kolejne godziny…

Zrzucanie wszystkiego na farta raczej nie zrobi z Ciebie mistrza gry, więc jakiś element taktyki tu jest. Szybko jednak ogarniesz te kolorowe ewolucje i kolejne fazy rozwoju Twoich “klocków”. Dla przypomnienia na ekranie zawsze widnieje krąg obrazujący kolejne stadia.
2023112320402900 s

Siła w prostocie


Uwaga - gra potrafi wciągnąć. I to jest jej siła. Ktoś powie, że to jakaś mała giereczka z telefonów i przeglądarek. Trudno będzie z taką tezą walczyć, bo i tam Suika Game ma się dobrze. Magia tkwi tu w przejrzystości - tak graficznej, jak i w zasadach gry. Na wstępie mówiłem “kup”, a na zakończenie dorzucę drugą stronę barykady - może pożreć trochę więcej czasu niż zakładałeś.

A żeby nie było tak kolorowo, to życzyłbym sobie jakiegoś rankingu stricte dla znajomych, żebyśmy mogli rywalizować w gronie luźno grających owocowych świrów. Nakręcałoby to do dalszej gry bardziej niż światowe rezultaty bijące Twój rekord ośmiokrotnie…

Idąc tym tropem, przydałoby się więcej trybów rozgrywki. Nawet nic niezmieniająca rywalizacja lokalna nieco uatrakcyjniłaby całokształt. Poza tym opisanym i uzależniającym wrzucaniem owoców do słoika nie znajdziesz tu nic więcej.

Dziękujemy firmie Conquest Entertainment za dostarczenie gry do recenzji.


Plusy:

Thumb Up

Proste zasady

Thumb Up

Kolorowa i przejrzysta estetyka

Thumb Up

Wciągająca forma rozgrywki, która zachęca do kolejnych prób

Thumb Up

Cena


Minusy:

Thumb Down

Jeden rodzaj rozgrywki

Thumb Down

Przydałoby się więcej opcji socjalnych

8 / 10

Nasza ocena

Awatar

Niko WłodekKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz