need-for-spirit-gameplay

Właściciel zdjęcia: Atomic Fabrik

Need for Spirit: Kontrowersje wokół gry wyścigowej

Gra wyścigowa, w której gracze wcielają się w rolę profesjonalnego kierowcy, który musi przewozić napoje alkoholowe będąc nietrzeźwym, została usunięta z Nintendo Switch eShop po wydaniu jej z kategorią wiekową PEGI 3. 


Omawiana gra, która określa się jako "wyścigi z przymrużeniem oka", nosi nazwę Need for Spirit: Drink & Drive Simulator. Gra została pierwotnie wydana na PC poprzez platformę Steam oraz sklep Epic Games Store pod koniec 2018 roku. W sklepie Epic Games Store otrzymała kategorię wiekową PEGI 16 za "używanie alkoholu/tytoniu". 

Mimo że opis gry twierdzi, że jest to "parodia, która absolutnie nie zachęca do jazdy po alkoholu w prawdziwym życiu", to kategoria wiekowa PEGI 3, którą początkowo otrzymała na konsoli Switch, sugerowała, że jej zawartość jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych, co w kontekście tematyki gry wyraźnie nie jest prawdą. 

Gra została wydana w Nintendo Switch eShop 15 października, ale obecnie została usunięta. W oświadczeniu przesłanym do TechRadar Gaming, PEGI stwierdziło, że nie wie, kiedy lub czy gra zostanie ponownie dodana do sklepu. 

"Kiedy kategoria wiekowa omawianej gry została zbadany, natychmiast wywołało to nadpisanie ratingu, ponieważ PEGI 3 było niepoprawne," powiedziało PEGI. "Jeśli rating PEGI gry zmienia się o więcej niż jedną kategorię wiekową w wyniku tego badania, Nintendo wymaga, aby gra została usunięta ze sklepu oraz, że gra zostanie ponownie zgłoszona z właściwą kategorią wiekową (aby zapewnić poprawne działanie narzędzi kontrolujących rodzicielskich). Nie wiemy, czy i kiedy gra zostanie ponownie wprowadzona do eShop.

Proces przyznawania kategorii wiekowej dla gier cyfrowych polega na tym, że deweloperzy wypełniają ankietę International Age Rating Coalition (IARC) podczas składania swojej gry do sklepów cyfrowych. Ta ankieta zawiera szczegółowe pytania dotyczące treści gier. 

Wypełnienie jej zgodnie z prawdą powinno, teoretycznie, dać dokładną kategorię wiekową dla różnych systemów ratingu wiekowego na całym świecie (takich jak PEGI i ESRB). Administratorzy IARC ręcznie sprawdzają próbki gier - często wybieranych na podstawie liczby pobrań lub popularności słowa kluczowego w ich nazwie - aby upewnić się, że rating jest poprawny. 

Czy uważasz, że systemy oceny gier, takie jak PEGI i ESRB, działają skutecznie w ochronie młodszych graczy przed nieodpowiednimi treściami w grach? Dajcie nam znać w komentarzach lub na naszych mediach społecznościowych.

Awatar

Artur TańskiKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz