Dolphin-Emulator

Właściciel zdjęcia: Dolphin Emulator

Dolphin oskarżony o naruszenie praw autorskich z powodu Wii Common Key

W krótkim oświadczeniu na stronie internetowej Dolphin, twórcy napisali: „Z wielkim rozczarowaniem musimy ogłosić, że wydanie Dolphin na Steam zostało czasowo odroczone. Otrzymaliśmy informację od Valve, że Nintendo wystosowało nakaz zaprzestania działalności powołując się na DMCA w odniesieniu do strony Dolphin na Steam i usunęło Dolphin z Steam do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Obecnie badamy nasze możliwości i wkrótce udzielimy bardziej szczegółowej odpowiedzi.” 
Często argumentuje się, że emulatory są legalne, a nielegalne jest korzystanie z obrazów ROM gier (które zawierają chronione prawem dane). Na podstawie tego argumentu niektórzy twierdzą, że emulatory mogą być całkowicie legalne w pewnych okolicznościach, takich jak granie w gry homebrew. 

Jednak w przypadku Dolphin, użytkownik Twittera o nicku LuigiBlood sugeruje, że emulator sam w sobie jest winny, ponieważ zawiera Wii Common Key, klucz kryptograficzny używany przez Wii do odszyfrowywania gier. 

Tej tezie przyklaskuje programista i ekspert od emulacji Modern Vintage Gamer, który wyjaśnia w nowym filmie, że emulator Dolphin może być chroniony prawem, ponieważ zawarcie Wii Common Key oznacza, że oprogramowanie aktywne omija środki antypirackie. 

LuigiBlood zacytował część odwołania DMCA Nintendo, w którym napisano: „Emulator Dolphin działa przez włączenie tych kluczy kryptograficznych bez autoryzacji ze strony Nintendo i deszyfrowanie ROM'ów podczas działania lub tuż przed jego rozpoczęciem”.

Użytkownik potwierdził również sam, że stwierdzenie jest „obiektywnie prawdziwe”, dodając: „Sprawdziłem właśnie, Wii Common Key znajduje się w kodzie źródłowym emulatora.” 


W swoim własnym filmie podsumowującym sytuację, Modern Vintage Gamer pokazuje kod źródłowy Dolphin (rozmazany, aby uniknąć własnego odwołania DMCA) i wskazuje miejsce, gdzie znajduje się Wii Common Key.

Można zauważyć, że te tajne klucze są praktycznie wbudowane na stałe w kod źródłowy”, zauważa. 

Nintendo wyraźnie przejrzało to i powiedziało ‘aha, to nasze, to należy do nas, to jest w naszych chronionych prawem plikach BIOS. TO nie należy do was, i to wystarcza, żebyśmy teraz wystosowali odwołanie DMCA’.” 

Modern Vintage Gamer sugeruje również, że twórcy Dolphin teraz muszą znaleźć sposób, aby rozwiązać ten problem w innych wersjach oprogramowania Dolphin, które są obecnie dostępne, ponieważ wszystkie korzystają z tego samego procesu i są zatem podatne na potencjale działania ze strony Nintendo. 

By być zupełnie szczerym, to duże zaniedbanie ze strony Dolphin”, wyjaśnia. „Naprawdę muszą szybko zająć się tą sprawą i rozwiązać ten problem."

Jestem trochę zaskoczony, że skutkiem tego jest jedynie usunięcie lub czasowe wyłączenie Dolphin na Steam, a nie samego repozytorium na GitHub, ponieważ, powtórzę, posiadanie takich rzeczy jest dużym nieporozumieniem.” 

Czyją stronę trzymacie w tym sporze? Dajcie nam znać w komentarzach lub na naszych mediach społecznościowych.

Awatar

Artur TańskiKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz