duck detective keyart-1920-c2a68d0b675a53d7522b

Właściciel zdjęcia: Happy Broccoli Games

Recenzja Duck Detective: The Secret Salami na Nintendo Switch

To była noc jak każda inna. Kaczy Detektyw dalej zmaga się z problemami i cierpi na brak zleceń. Sytuacja zaczyna być podbramkowa i trudno mówić o zaskórnikach na przetrwanie. Na szczęście spotykamy go w momencie, gdy pojawia się zlecenie. Jest dziwne i wiąże się z szemranym przewoźnikiem. Protagonista nie jest jednak na pozycji, gdzie odmowa byłaby możliwa. Trzeba jechać na miejsce zbrodni i dowiedzieć się… skąd wzięło się tyle salami?!

Duck Detective: The Secret Salami to prosta gra przygodowa z przyjazną oprawą graficzną. Wcielimy się w tytułowego łebskiego łączącego wszystkie kropki i poznamy całą barwną ekipę pracującą we wspomnianej firmie. Gra raczej skierowana jest dla młodszych odbiorców, a na Nintendo Switch trafi 23 maja 2024 roku.
2024051110052600 s
 

Czemu dla młodszych?


Ani nie jest to przygodówka długa, ani niekoniecznie też trudna. Całe przejście zajmuje od 2 do 3 godzin i są niewielkie potrzeby na powrót. O ile większość przygodówek zakłada zbieranie przedmiotów i łączenie ich w przedziwny sposób, tak tu główny nacisk zostanie położony na naszą spostrzegawczość i dedukcję.

Jeśli jesteście zaznajomieni z gatunkiem, to najwierniejszym odpowiednikiem byłoby The Case of the Golden Idol - recenzja TUTAJ - … tyle że w wydaniu dziecięcym i prostszym. Udając się na zlecenie nie wiemy absolutnie nic. Musimy ustalić tożsamość pracowników (co jest głupie, bo możemy z nimi rozmawiać, więc… no nie wiem… zapytaj?), ich pozycję, a z czasem trudniejsze zawirowania, które kręcą wszystkimi w firmie.
2024051110092600 s
Odbywa się to na zasadzie szukania kluczowych słów. Przeglądając różne obiekty czy osoby, gra automatycznie wyciąga kluczowe wnioski. Do nas należy poprawne wypełnienie postawionego zadania, wstawiając odpowiedni wyraz/imię w rubrykę. Wszystkie słowa są podzielone na kategorie (rozróżniane kolorami), co ułatwi nam zadanie i zawęża pole działania. Nawet jeśli nie do końca znasz tok myślenia kaczki, to siłą możesz wstawiać wyrazy i przepchnąć się z poprawną odpowiedzią - w końcu trafisz. Klasyczna metoda prób i błędów.
2024051220255800 s

Kaczy kuper


Niestety, całą grę będziemy obracać się na przestrzeni kilku pokojów/gabinetów i wokół garstki postaci. Myślałem, że afera z salami będzie szersza i wykroczy poza progi tego budynku, a tu horyzonty nigdy nie zostaną należycie poszerzone. Trzyma się to swojej mocno skondensowanej formy - dla młodszych może to być plus.

Szkoda, bo gra wygląda przyjaźnie dla oka, a postaci (w formie naklejek) są wyraziste. Wszystko ma też pełny voice-acting, co akurat jest bardzo miłą niespodzianką (...i pewnie powodem dla którego zamknęliśmy się w wąskiej grupie postaci). Zawsze lepiej kosztować historię z takim sposobem podania.

Wszystko ma uroczy i komediowy wydźwięk. Nawet jeśli na ekranie pojawia się lekkie zabarwienie kina noir, to nigdy nie dadzą nam zapomnieć, że jesteś zdesperowaną kaczką goniącą za salami. Jest pokracznie, ale w punkt. Niektóre zwroty wydawały się lekko naciągane, ale akceptowałem taki stan rzeczy, bo głupio jakby gra była jeszcze krótsza.
2024051220315300 s
To przyjemnie spędzone kilka godzin, które cierpi na względną prostotę przygotowanych zagadek. Jakby nikt nie chciał faktycznie sprawdzać naszej detektywistycznej czujności. Pokusili się nawet o podział na umowne rozdziały, gdzie minimalizujemy ryzyko wpadki czy błędnej dedukcji. Patrząc z pozycji młodszego grona odbiorców - powinni bawić się bardzo dobrze. Dla starego dziada jak ja, mogło to być coś, o czym szybko zapomnę. Jest tu fundament pod coś znacznie lepszego.

Dziękujemy za klucz do recenzji firmie Future Friends Games


Plusy:

Thumb Up

Przyjazna oprawa wizualna

Thumb Up

Sympatyczni bohaterowie i komediowy wydźwięk

Thumb Up

Pełny voice acting to rzadkość w produkcjach tej kategorii wagowej


Minusy:

Thumb Down

Zamknięcie całości w obrębie kilku pokoi

Thumb Down

Względna prostota zagadek

6.5 / 10

Nasza ocena

Awatar

Niko WłodekKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz