apertura-trucos-mushroom-kingdoms-super-mario-run-1

Właściciel zdjęcia: Nintendo

Mario zniknie z platform mobilnych

Obecnie Mario cieszy się dużą uwagą dzięki sukcesowi filmu kinowego, The Super Mario Bros. Movie, wyprodukowanego we współpracy z Nintendo i Universal, który jest aktualnie w kinach. Zwiększone zainteresowanie skłania wielu ludzi do myślenia o przyszłości Nintendo i zastanawia się, jak daleko ten wąsaty hydraulik zajdzie. 


Obecnie jedna rzecz jest pewna: Mario nie idzie w kierunku kolejnych gier mobilnych, a jest to bardzo dobry dla samego Mario oraz jego fanów.

Ostatnio twórca Mario, Shigeru Miyamoto, wyjaśnił, że oprócz pracy nad nową grą z Mario, plany na przyszłość hydraulika nie będą skupione na grach mobilnych. „Aplikacje mobilne nie będą główną ścieżka przyszłych gier Mario” – powiedział Miyamoto w wywiadzie dla Variety. Choć niektórzy mogą nie być zadowoleni z tego oświadczenia, to jest to inteligentnym krokiem, aby skupić się na tworzeniu gier z Mario na systemach Nintendo, a nie na smartfonach. 

Miyamoto niedawno także stwierdził, że uwielbia ekosystem Apple i dostrzega podobieństwo między tym, jak Apple prowadzi swoje sprawy a tym, jak Nintendo prowadzi swoje. To może być częścią powodu, dla którego Nintendo zdecydowało się na wydanie swojej pierwszej gry z Mario na urządzenia mobilne, Super Mario Run, jako czasowo ekskluzywną dla iOS. 

Problem polega na tym, że gry mobilne często są postrzegane jako tandetne, ponieważ wiele z nich opiera się na natrętnych reklamach i mikropłatnościach. Dzieje się tak dlatego, że większość ludzi nie chce płacić za grę mobilną cenę adekwatną do jej jakości. Jednak niektórzy gracze są skłonni wydać dziesiątki a nawet tysiące dolarów na zakupy w aplikacji, jeśli gra jest dostępna za darmo do pobrania. Wprawdzie Apple Arcade stało się znane jako subskrypcja gier mobilnych bez reklam i mikropłatności, jednak umieszczenie Mario na Apple Arcade byłoby dla Nintendo złą decyzją w tym momencie. Ograniczyłoby to kontrolę Nintendo nad swoją grą – firma kocha łączyć swoje oprogramowanie z kontrolowanym przez siebie sprzętem – i mogłoby to prowadzić do mniejszych zysków w zależności od umów, jakie negocjuje Apple. 

Super Mario Run z 2016 roku i Mario Kart Tour z 2018 roku, choć ograniczone, mogą być zabawnymi grami mobilnymi. Pomogły one również rozprzestrzenić gry Mario szerszej publiczności tak jak zamierzało Nintendo, a co najważniejsze, ustabilizowały firmę po fiasku nieudanego systemu Wii U z 2012 roku. Jednak Mario Kart Tour i Super Mario Run nie dorównują standardom swoich konsolowych odpowiedników, oferując mikropłatności. 

Nintendo ma silną pozycję na rynku konsol przenośnych i przyciąga do siebie ludzi, będąc najtańszą opcją z trzech głównych graczy konsolowych. Nie wspominając o niezrównanej nostalgii w świecie gier, która obejmuje zarówno małe dzieci, jak i dorosłych. 

Dopóki Nintendo będzie w stanie produkować popularne konsole, gry firmy z serii Mario będą w stanie zarabiać dużo więcej pieniędzy w swoim własnym ekosystemie niż poprzez mobilne platformy. W międzyczasie bycie w App Store i Google Play prowadzi do zmniejszonych zysków i obniżenia jakości produkcji. 

Dzięki sprawie sądowej pomiędzy Apple a Epic powszechnie wiadomo, że zarówno Apple, jak i Google pobierają wysoką opłatę w wysokości 30% od aplikacji oraz zakupów w aplikacji. To stanowi znaczącą kwotę odebranych zysków z gier. Kiedy gry sprzedawane są na systemach Nintendo, pośrednik zostaje wyeliminowany, a Nintendo może uzyskać znacznie większy zysk za swoje produkty. 

Co więcej, dochód z gier mobilnych stanowi tylko kroplę w morzu w porównaniu z dochodem z gier Mario na konsoli Switch. Osiem spośród dwudziestu najlepiej sprzedających się tytułów na Switchu zawiera postać Mario. Mario Kart 8 Deluxe przoduje w tym zestawieniu, zarabiając dotychczas 3 miliardy dolarów. Tymczasem Super Mario Run zarobił 60 milionów dolarów w pierwszym roku, podczas gdy Mario Kart Tour zarobiło do tej pory 300 milionów dolarów.

Jednak to nie tylko przychody z gier i ściągalnych zawartości sprawiają, że konsole Nintendo są opłacalne. Jako jeden z najcenniejszych bohaterów Nintendo, gry z Mario są jednym z najważniejszych czynników przyciągających do zakupów konsol Nintendo. 

Próbowaliście kiedyś zagrać w Super Mario Run lub Mario Kart Tour? Dajcie nam znać w komentarzach lub na naszych mediach społecznościowych.

Awatar

Artur TańskiKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz