dualshock-daniele-franchi-unsplash

Właściciel zdjęcia: Daniele Franchi / Unsplash

Jak podłączyć pady z innych konsol do Nintendo Switch

Temat, z którym spotkał się chyba każdy: jak podłączyć pady innych firm do swojej konsoli? Niezależnie od tego, czy ktoś preferuje pady od PlayStation, czy Xboxa, wszyscy zgodzimy się z jednym: oryginalny “pad” stworzony z połączenia dwóch joyconów, dołączanych oryginalnie do zestawu razem ze Switchem, nie jest najlepszy. Możemy to oczywiście zmienić dokupując Nintendo Pro Controller za grubą kasę, ale co jeśli mamy już w domu swój kontroler? Nintendo Switch ma to do siebie, że często jest kupowany jako “druga” konsola, a przecież dochodzi jeszcze szansa na posiadanie pada do gry na PC.

I tutaj na białym koniu wjeżdża 8BitDo: bezprzewodowy adapter podłączany do konsoli poprzez USB. Zasada jest prosta: podłączasz adapter do konsoli, a pada poprzez Bluetooth do adaptera. Ten symuluje dla konsoli przewodowe podłączenie Nintendo Pro Controllera.Adapter 8BitDo - Poradnik krok po kroku


 1. Zaczynamy oczywiście od wyjęcia adaptera z pudełka :)
 2. Podłączamy 8BitDo do konsoli
 3. W opcjach Switcha włączamy możliwość podłączenia Pro Controllera kablem (System settings => Controllers and Sensors => Pro Controller Wired Communication => On)
 4. W posiadanym przez siebie padzie uruchamiamy podłączenie (wyszukiwanie) nowego urządzenia przez Bluetooth.
 5. Wciskamy przycisk na 8BitDo, który paruje pad z konsolą. Brawo, to wszystko!
Obrazek 4

Adapter 8BitDo - czarna magia czy prawdziwe rozwiązanie?


Z takimi gadżetami jest zawsze problem. Trzeba przełamać pewne tabu, które każe traktować je bardziej jako zabawki niż prawdziwe rozwiązania. Czemu tak jest? Ciężko powiedzieć, to raczej temat na osobny artykuł. To urządzenie zewnętrzne niewspierane oficjalnie przez Nintendo oraz Sony i Microsoft. Wszystkie te firmy by preferowały, by zamiast kupować urządzenie do obejścia ich systemów kupić oryginalnego pada pasującego do konsoli za większe pieniądze.

Czy w takim razie 8BitDo działa? Jak najbardziej, spełnia swoją rolę w pełni. Podczas grania nie zauważyłem żadnego input laga. Pad podłączony poprzez ten adapter, konsola widzi jako Nintendo Pro Controller i pozwala na wszystko. No, z drobnymi ograniczeniami:

 • Poprzez podłączone pady innych firm nie będziemy mogli bawić się Amibo. To raczej oczywiste, ale warto o tym pamiętać.
 • Jeden adapter = jeden podłączony pad. 
 • Niestety 8BitDo jest na tyle duży, że drugi adapter się nie zmieści
 • Wymaga portu USB, więc działa tylko w docku
 • Przycisk wybudzający konsolę nie działa. Ma to zapewne związek z tym że…
 • Pada podłączamy dopiero po włączeniu konsoli. Oczywiście po sparowaniu powinien się już zawsze podłączać w moment, aczkolwiek w moim przypadku co jakiś czas pad się nie podłączy. Czemu? Nie wiem. Na szczęście jest to tylko kwestia resetu konsoli i sparowania pada na nowo. Wszystkie bindy zostają zachowane


Adapter 8BitDo - szczegóły techniczne


Wedle zapewnień producenta za pomocą 8BitDo podłączamy bezprzewodowe pady od PS3, PS4, PS5, kontrolery od Wii, a także pady od Microsoftu, z zastrzeżeniem, że nie mogą mieć softwaru nowszego niż z września 2021. Sam sprzęt jest rozmiarów pendriva - ma wymiary 56x24x8mm. Tak też zresztą wygląda, aczkolwiek obudowa jest stylizowana na cegiełki z oryginalnego Mario. Połączenie odbywa się za pomocą Bluetooth 2.1 klasy 2.

Adapter 8BitDo można używać nie tylko z konsolą Nintendo Switch - w tym samym celu możemy go podłączyć do konsol Sony, Microsoftu lub PC.

Czy warto zainwestować w adapter 8BitDo?


Zdecydowanie tak. Wychodzi dużo taniej niż Nintendo Controller Pro, a jednocześnie możemy podłączyć swój ulubiony kontroler. 8BitDo można spokojnie dostać już za ~80zł, co sprawia, że jeśli posiadamy pada od innej konsoli, to jest zdecydowanie lepszą inwestycją niż wydatek na kontroler dedykowany Nintendo Switch.

Osobiście posiadam, używam razem z DualShock 4 i jestem bardzo zadowolony.
  
Plusy:

 • Podłączanie swoich padów
 • Brak input laga
 • Bardzo prosta instalacja
 • Działa od razu po wyjęciu z opakowania

Minusy:

 • Jeden adapter = jeden pad
 • Czasem się rozłącza
 • Zewnętrzne kontrolery nie wybudzają konsoli

Awatar

Konrad LippertKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz