3ds hero

Właściciel zdjęcia: nintendonews.pl

Czy warto kupić Nintendo 3DS w 2021 roku.

W 2021 roku zostałem dumnym posiadaczem konsoli z rodziny 3DS. Na przeróżnych grupach i serwerach Discord często spotykam się z pytaniami o ten sprzęt, w związku z czym chciałbym podzielić się kilkoma przemyśleniami.


Czym jest 3DS?


Może zacznijmy od tego, jakie mamy możliwości i czym właściwie są konsole z rodziny 3DS. Do wyboru mamy:

 • Nintendo 3DS
 • Nintendo 3DS XL
 • Nintendo 2DS 
 • New Nintendo 3DS
 • New Nintendo 3DS XL
 • New Nintendo 2DS XL

Wszystkie systemy posiadają kompatybilność wsteczną do gier z poprzedniej generacji, czyli Nintendo DS. Wszystkie mają też 2 ekrany, z czego jeden jest dotykowy. Różnice, które pomiędzy nimi występują, to na przykład:

 • Konsole z dopiskiem XL mają wyświetlacze większe o około cal
 • Nintendo 2DS jako jedyne nie jest składane
 • Handheldy z dopiskiem “New” są wersjami odświeżonymi, z lepszymi podzespołami
 • Konsole 3DS, w przeciwieństwie do 2DS,  posiadają opcjonalny efekt 3D

Oczywiście wymieniam te najbardziej rzucające się w oczy, szczegółów należy szukać w specyfikacjach lub chociażby na stronach wikipedii.

Sam zdecydowałem się na New Nintendo 2DS XL, ponieważ nie jestem wielkim fanem efektu 3D, a zależało mi na nieco większym ekranie. Część osób być może nie zdaje sobie sprawy, ale 3DS jest ostatnim prawdziwie przenośnym systemem Nintendo i różnica w rozmiarach pomiędzy New 2DS XL a Switchem jest dość spora.
switch 3ds porownanie

Gry na Nintendo 3DS


Przejdźmy do tematu, który zapaleńców takich jak ja interesuje najbardziej, czyli gier. Należy pamiętać o tym, że mamy tutaj dostęp do biblioteki dwóch systemów: 3DS oraz DS. Wszystkie konsole DS i 3DS charakteryzują się posiadaniem dwóch ekranów, co twórcy gier starali się to wykorzystać. Zazwyczaj akcja dzieje się na jednym z ekranów, a drugi zapewnia nam pomocnicze informacje lub przykład pokazuje mapę. Każdy fan produkcji Nintendo będzie zachwycony. Mamy dostęp do naprawdę ogromnej ilości znakomitych tytułów, które wychodziły przez około 15 lat, zaczynając od 2004 roku na Nintendo DS. Pozwolę sobie wymienić kilka doskonałych tytułów, choć tak naprawdę można by wylistować ich o wiele, wiele więcej.

3DS:

 • The Legend of Zelda: A Link Between Worlds
 • Super Mario 3D Land
 • Metroid: Samus Returns
 • Donkey Kong Country Returns 3D
 • Shin Megami Tensei IV

DS:

 • Grand Theft Auto: Chinatown Wars
 • The Legend of Zelda: Phantom Hourglass
 • Advance Wars: Dual Strike
 • Castlevania: Dawn of Sorrow
 • Professor Layton and the Curious Village
  3ds gry


Wrażenia z gry na 3DS


Jeżeli chodzi o same wrażenia z gry, moim zdaniem 2DS XL naprawdę fajnie leży w dłoniach. Granie dłuższych sesji na klasycznym (nie Lite) Switchu sprawia, że palce zaczynają mi drętwieć - tutaj nie miałem takiego problemu. Wyświetlacze nie są duże (większy z nich ma 4.88”), ale nawet osoba z nie najlepszym wzrokiem (jak ja), nie powinna mieć problemu z wielkością obrazu. Klawisze są stosunkowo niewielkie, ale nie miałem problemu z klikaniem i pomimo specyficznego kształtu konsoli ergonomia jest zachowana i sprzyja dłuższym posiedzeniom z konsolą. 

Samo poruszanie się po systemie jest intuicyjne. Nie miałem problemu z połączeniem się do wifi, zalogowaniem do Eshop oraz pobraniem i odpaleniem gry przy pierwszym kontakcie z konsolą. Podobnie było z odpalaniem gier fizycznych. Włączają się szybko i po chwili możemy wskakiwać do gry. Ciekawostką jest to, że większość fizycznych gier na 3DS trzyma save’y bezpośrednio na kartridżach.

Jeżeli chodzi o używanie urządzenia na baterii, to w zależności od gry - powinniśmy się móc bawić około 5 godzin. Jest to zadowalający wynik. Do tej pory nie miałem sytuacji, gdzie musiałbym awaryjnie podłączać konsolę do zasilania.

Ceny gier 3DS


Niestety (dla kupujących) na przełomie 2020 i 2021 ceny używanych 3DS’ów zaczęły rosnąć. Na nowe egzemplarze raczej nie ma co liczyć, 3DS nie był na tyle popularnym systemem w polsce, aby sklepy miały ich duże zapasy. Swoją konsolę New 2DS XL kupiłem na początku 2021 roku i zapłaciłem za nią około 500 - 600 zł. W momencie pisania tego artykułu ten sam używany sprzęt jest już o 100 do 200zł droższy. Dobrą wiadomością jest to, że ceny używanych gier  póki co stoją w miejscu i masę wspaniałych tytułów możemy dorwać za mniej niż 80 zł. Na popularnych serwisach internetowych i w lokalnych sklepach z grami dalej możemy znaleźć nowe, zafoliowane gry, a od czasu do czasu trafiają się też promocje. Polecam wycieczkę po wcześniej wspomnianych, lokalnych sklepikach, które powinny znajdować się w każdym większym mieście. Czasem można w nich znaleźć prawdziwe w perełki w bardzo przystępnych cenach. Poza grami fizycznymi mamy do dyspozycji całą zawartość Nintendo Eshopu, gdzie znajdziemy kilkaset pozycji. Ceny są dość wysokie, patrząc na wiek niektórych gier. Za exclusive’y często będziemy musieli zapłacić prawie 200 zł. Właśnie dlatego najpierw staram się rozglądać za fizycznymi wydaniami, a zakup na Eshopie traktuję jako ostateczność.

Czy warto kupić 3DS’a w 2021 roku?


Moim zdaniem odpowiedź jest krótka. Tak! Owszem, nie zobaczymy już nowych gier na system, ale obecna biblioteka jest tak ogromna, że nie powinien to być problem. Każdy fan Nintendo znajdzie dziesiątki, jeśli nie setki interesujących tytułów wyłącznych dla rodzin DS i 3DS. Jeżeli nadal się wahacie, to z całego serca polecam zakup tej ostatniej, prawdziwie przenośnej konsoli Nintendo. Zwłaszcza, że ich ceny stale rosną.

Awatar

Mateusz DrozdowskiKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz