charles-martinet

Właściciel zdjęcia: Nintendo

Charles Martinet: od głosu Mario do roli Ambasadora

Dla wielu fanów serii gier wideo Super Mario, sukces filmu „Super Mario Bros. Movie” w tym roku miał gorzko-słodki smak, ponieważ przyszedł bez udziału długoletniego aktora głosowego Mario, Charlesa Martineta, który nie powtórzył swojej roli. Teraz nadchodzi smutna wiadomość, że Martinet nie będzie już użyczał głosu Mario w grach również.


Nintendo ogłosiło tę informację na swoich oficjalnych kontach Twitter w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Opisali tę sytuację jako odejście Charlesa od „nagrań głosów postaci do naszych gier”.


Jak wskazuje liczba mnoga „głosy”, Martinet był nie tylko głosem Mario, ale także głosem jego brata Luigiego, ich złowrogich kuzynów Wario i Waluigi oraz od czasu do czasu pojawiających się tych samych bohaterów w dziecięcej wersji. 

Martinet pierwszy raz podkładał głos pod Mario w grze Mario Teaches Typing na komputery osobiste w 1994 roku, ale większość graczy pierwszy raz usłyszała go w tej roli dwa lata później w grze Super Mario 64. Przed tym wydarzeniem Mario nie przemawiał w grach, a jego anglojęzyczne uosobienia w innych mediach często skupiały się na tym, że był brooklyńskim hydraulikiem, nadając mu szorstki, opryskliwy sposób mówienia, jak w wykonaniu Lou Albano w serialu „The Super Mario Bros. Super Show” z 1989 roku czy Boba Hoskinsa w filmie aktorskim „Super Mario Bros.” z 1993 roku. Wyższy ton i bardziej przyjazne podejście Martineta do postaci przyczyniły się znacznie do ugruntowania obecnie panującego wizerunku Mario jako wiecznie radosnego i pełnego energii. 30 lat później istnieje całe pokolenie fanów, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli Mario mówiącego głosem innego aktora przed przedstawieniem Chrisa Pratta jako postaci w filmie „Super Mario Bros. Movie”. 


To jednak nie koniec zaangażowania Martineta w serię gier z Mario. Nintendo informuję, że teraz zajmie nową pozycję „Ambasadora Mario”, którą Nintendo of Japan opisuje jako rolę „ambasadora dobrej woli”. Na profilu Twittera Martineta widnieje teraz jako pierwsza pozycja „Ambasador Mario”, a jego powyższa reakcja na ogłoszenie ze strony Nintendo of America, w której mówi „Moja nowa przygoda się zaczyna!”, sugeruje, że to jest przyjazna zmiana statusu. Nintendo of Japan dodaje również, że Martinet pojawi się wraz twórcą serii Shigeru Miyamoto w filmie, który wkrótce zostanie opublikowany, gdzie będą rozmawiać bardziej szczegółowo o tym ustaleniu.

Dodatkowym smutny faktem jest to, że prawdopodobnie już usłyszeliśmy ostatni dubbing Martineta jako głos Mario w grze, ponieważ nie będzie uczestniczyć w obecnie w trakcie rozwoju grze Super Mario Wonder na konsolę Switch.

Nie podano publicznie powodu, dla którego Martinet rezygnuje z podkładania głosu pod Mario, i nie dał żadnych wskazówek, że rezygnuje również z całkowitego udziału w dubbingowaniu głosów. Biorąc pod uwagę popularność i sukces finansowy filmu „Super Mario Bros. Movie”, wydaje się prawdopodobne, że ewentualna kontynuacja, ponownie z Prattem w roli głównej, jest nieuchronna, ale mało prawdopodobne, że hollywoodzki aktor takiego kalibru byłby realną opcją do udźwiękowienia postaci Mario we wszystkich mediach, włącznie z grami. Biorąc pod uwagę wyrażone entuzjazmy Martineta odnośnie przejścia do roli Ambasadora Mario, całkiem możliwe jest, że po 29 latach jako Mario, 67 letni aktor był gotów przejść do mniej zaangażowanej roli. Bez względu na powód, to jednak koniec ery jednego z najbardziej znanych i cenionych głosów w świecie gier wideo. 

Czy uważacie, że Charles Martinet jako „Ambasador Mario” to dobry krok ze strony Nintendo? Jak myślicie, jakie zadania mogą być związane z tą nową rolą? Dajcie nam znać w komentarzach lub na naszych mediach społecznościowych.

Awatar

Artur TańskiKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz