pobrany plik

Właściciel zdjęcia: 2 News Oklahoma

Triumf 13-latka w Tetrisie: Pierwszy 'kill screen' człowieka na konsoli Nintendo

W pewnych grach wideo zwykle to gra pokonuje gracza, a nie odwrotnie. Jednak w zeszłym miesiącu 13-letni Willis Gibson z Oklahomy stał się pierwszą osobą, która ukończyła oryginalną wersję Tetrisa na konsoli Nintendo.


Po 34 latach od wydania Tetrisa Gibson zdołał osiągnąć tak wiele, że gra sama nie mogła już nadążyć za nim. Na poziomie 157 osiągnął on słynny “kill screen” - punkt w grze, w którym staje się ona niegrywalna z powodu ograniczeń wynikających z oryginalnego programowania gry. Udało mu się to w czasie krótszym niż 39 minut.

To, co się dzieje, to dochodzisz tak daleko, że programiści, którzy stworzyli grę, nigdy nie spodziewali się, że uda Ci się dojść tak daleko. I tak gra zaczyna się psuć i w końcu po prostu przestaje działać” - powiedział Gibson.

Jak rzadkie było jego osiągnięcie? Przed tym tylko sztuczna inteligencja zdołała osiągnąć “kill screen”.

W filmie opublikowanym na jego kanale YouTube, pod nazwą “Blue Scuti”,  można zobaczyć Gibsona mówiącego “proszę, po prostu się zawieś” gdy stosy Tetrisa spadają coraz szybciej. Chwile później ekran się zawiesza i on pada w tryumfie.

O mój Boże, tak! Zemdleję” - mówi w czystym szoku, jego wynik na ekranie wynosi maksymalną wartość 999999 (Gibson twierdzi, że jego rzeczywisty końcowy wynik wynosił 6,8 miliona).W klasycznym Tetrisie gracze układają bloki o różnych kształtach, które spadają. Gracze mogą obracać bloki w różnych kierunkach, a celem jest ułożenie ich w jednolite linie. Kiedy bloki tworzą jednolitą linię, znikają. Jeśli nierozwiązane elementy dotrą do góry ekranu, gra się kończy. Z czasem bloki spadają coraz szybciej, co czyni grę trudniejszą.

[To, co mnie przyciągnęło do Tetrisa], to głównie jego prostota. Łatwo zacząć grać i zrozumieć, ale bardzo trudno opanować” - powiedział Gibson.

Gibson bierze udział w turniejach od 2021 roku. W październiku był najmłodszą osobą, która zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w Klasycznym Tetrisie, gdzie zajął trzecie miejsce.

Według Tetris Company, na całym świecie sprzedano ponad 520 milionów egzemplarzy Tetrisa, co czyni go jedną z najlepiej sprzedających się gier wszech czasów. Radziecki inżynier oprogramowania Alexey Pajitnov stworzył Tetris w 1985 roku. Cztery lata później został wydany przez Nintendo Entertainment System.

Gibson powiedział, że gra od 11 roku życia i zwykle gra przez trzy do pięciu godzin dziennie.

Rekordowe zwycięstwo zadedykował swojemu ojcu, Adamowi Gibsonowi, który zmarł w zeszłym miesiącu.

Jakie są Wasze wspomnienia związane z graniem w Tetrisa? Dajcie nam znać w komentarzach lub na naszych mediach społecznościowych.

Awatar

Artur TańskiKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz