switch frederic christian unsplash

Właściciel zdjęcia: Frederic Christian / Unsplash

Steam Deck czy Nintendo Switch – wybieramy przenośną konsolę

Premiera Steam Decka wywołała gorące dyskusje wśród entuzjastów gier. Czy nowy sprzęt marki Valve obejmie prym w walce o miano najlepszej przenośnej konsoli? Steam Deck czy Nintendo Switch? Jak dokonać wyboru?


Nintendo Switch – pierwsza hybrydowa konsola


Od premiery pierwszej wersji konsoli Nintendo Switch minęło już przeszło 5 lat. W tym czasie gigant z Kioto zaproponował masę ekskluzywnych produkcji, a pozostali deweloperzy chętnie wspierali przenośny sprzęt tysiącami świetnych gier multiplatformowych. Prokonsumenckie podejście, możliwość gry na ekranie telewizora oraz brak konkurencji to czynniki, które zadecydowały o sukcesie popularnego pstryczka. Choć konsola specyfikacją odstawała nawet od średniej klasy pecetów, do dziś sprzedała się w ponad 84 mln egzemplarzy.

Na tym jednak sukces Japończyków się nie kończy, gdyż 8 października 2021 roku na rynku zadebiutowało Nintendo Switch Oled z lepszym wyświetlaczem i większym zasobem pamięci. Zmiany były potrzebne, gdyż ekran zainstalowany w pierwszej wersji urządzenia stanowił piętę achillesową nowoczesnej na tamten czas konstrukcji. 

Nintendo Switch – specyfikacja techniczna


 • Waga – ok. 297 g
 • Wymiary ekranu – Wyświetlacz dotykowy LCD o pojemności 6,2 cala
 • Rozdzielczość ekranu – 1280 x 720 pikseli, 60 FPS
 • CPU/GPU – Zmodyfikowany procesor NVIDIA Tegra
 • Pamięć RAM – 4 GB
 • Pamięć wewnętrzna – 32 GB z możliwością rozszerzenia za pomocą karty
 • Czujniki – akcelerometr, żyroskop, czujnik światła


 

Nintendo Switch Oled – specyfikacja techniczna


 • Waga – ok. 320 g 
 • Wymiary ekranu – Wyświetlacz dotykowy OLED o pojemności 7 cali
 • Rozdzielczość ekranu – 1280 x 720 pikseli, 60 FPS
 • CPU/GPU – Zmodyfikowany procesor NVIDIA Tegra
 • Pamięć RAM – 4 GB
 • Pamięć wewnętrzna – 64 GB z możliwością rozszerzenia za pomocą karty
 • Czujniki – akcelerometr, żyroskop, czujnik światła
 
Konsola NINTENDO Switch Oled w sklepach od 1499.00zł
Media Expert
1659.00zł
Sprawdź
Avans.pl
1499.00zł
Sprawdź
Electro.pl
1499.00zł
Sprawdź
 
Nowości trudno uznać za rewolucyjne, choć widać je na pierwszy rzut oka. Obok kwestii technicznych warto wspomnieć o kilku wizualnych detalach, dzięki którym komfort użytkowania stoi na dużo wyższym poziomie. Małą i wadliwą stopkę, która w pierwotnej wersji podpierała ekran konsoli, zastąpiono solidną konstrukcją. W dodatku plastik już nie trzeszczy, a joy-cony pewnie trzymają się na wpięciach. Zabrakło tu jednak mocniejszej baterii, która w najbardziej wymagających produkcjach potrafi wyczerpać się nawet w ciągu 3 godzin. 


Steam Deck – udany debiut


Konsola firmy Valve zagościła na rynku 25 lutego. 2022 roku Ideą, która przyświecała twórcom była możliwość przeniesienia gier z pecetowej biblioteki na przenośny sprzęt, co spotkało się z niemałym uznaniem wśród miłośników elektronicznej rozrywki. Chociaż nie wszystkie tytuły będą na Steam Decku grywalne, a konstruktorzy nie ustrzegli się drobnych błędów, sprzęt zbiera pozytywne recenzje. 

Konsola wyróżnia się atrakcyjną specyfikacją oraz ponadprzeciętną funkcjonalnością. Gracze mogą instalować gry nie tylko z biblioteki Steam, ale również z konkurencyjnych platform (GOG, Epic Games). Twórcy na pokład urządzenia zaimplementowali system Linux z autorską nakładką. 

Steam Deck – specyfikacja techniczna 


 • Waga – ok. 669 g
 • Wymiary ekranu – 7 cali 
 • Rozdzielczość ekranu – 1280 x 800 pikseli 
 • CPU – 4. rdzeniowy i 8. wątkowy układ Zen 2 o częstotliwości 2,4-3,5 GHz
 • Pamięć RAM – 16 GB zintegrowanej pamięci RAM LPDDR5
 • Pamięć wewnętrzna – 64 GB eMMC/256 GB NVMe SSD/512 GB NVMw SSD.

Dużym plusem jest wydajność konsoli. Mocny jak na mobilny sprzęt procesor oraz pamięć RAM na poziomie 16 GB to wystarczające warunki, aby móc cieszyć się wygodną rozgrywką bez spadków animacji przy wielu dosyć wymagających tytułach. Dzięki temu Steam Deck może być świetną alternatywą dla użytkowników słabszych pecetów. Urządzenie można kupić w kilku wariantach, które różnią się zasobami pamięci wewnętrznej. 

Konsola jest cięższa i większa od konkurencyjnego Switcha. Bateria wystarczy na zabawę od 2 do 8 godzin, a ten krótszy czas dotyczy najbardziej wymagających produkcji. Nie brakuje opinii, że sprzęt z 2022 roku powinien być wyposażony w ekran o wyższej rozdzielczości i trudno się z tym nie zgodzić. Należy jednak pamiętać, że mankamenty związane z optymalizacją pracy producent może rozwiązać za pomocą aktualizacji.


Steam Deck czy Nintendo Switch – komfort użytkowania


Przenośne granie siłą rzeczy powinno być komfortowe i sprawiać frajdę w podróży czy podczas przerwy w pracy. Jak w tym zakresie prezentują się omawiane sprzęty? Otóż całkiem dobrze!

Podstawową różnicą jest rozmieszczenie gałek analogowych. Konstruktorzy Steam Decka postawili na prostotę, a Japończycy zaproponowali układ asymetryczny i każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników. Steam Deck wyróżnia się większymi przyciskami, 
a innowację stanowią dwa trackpady. Natomiast Nintendo proponuję klasyczną i zapewne bardziej przystępną dla najmłodszych konstrukcję. Ponadto gracze mogą sięgnąć po kilka alternatywnych kontrolerów.

Po obydwu stronach trudno doszukać się mankamentów, chociaż nie wiemy jeszcze, jak za kilka miesięcy będzie funkcjonowało sterowanie w konsoli Valve. Oby jak najlepiej!

Nintendo Switch czy Steam Deck – gry 


Kluczowym kryterium przy zakupie każdej konsoli jest biblioteka gier. Nintendo Switch oferuje takie hity jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Xenoblade Chronicles 2, Super Mario Odyssey oraz wiele innych produkcji, w które nie zagramy na pozostałych platformach. Miłośnicy tak kultowych postaci, jak Mario, Link czy Yoshi obok tej propozycji nie mogą przejść obojętnie.

Gry ekskluzywne są świetnie zoptymalizowane i najczęściej bardzo wysoko oceniane przez krytyków. To samo można powiedzieć o wielu tytułach niezależnych. Nieco inaczej bywa w przypadku wymagających produkcji multiplatformowych, które z reguły nie zachwycają grafiką i mogą sprawiać drobne kłopoty z wydajnością. 

Konsola Steam Deck obsługuje ponad 500 tytułów. Wśród nich znajdziemy zarówno najnowsze gry, jak i te starsze, czy mniej znane. Producent podzielił je na zweryfikowane, grywalne, niewspierane oraz te o nieznanym działaniu. Oczywiście najlepiej wybierać te pierwszej grupy, które zostały idealnie dostosowane do możliwości konsoli.

Steam Deck czy Nintendo Switch – ostateczny werdykt?


Marka Nintendo na dobre zadomowiła się na rynku przenośnych konsol i regularnie oferuje tytuły na wyłączność. Wśród nich znajdziemy zarówno czarujące platformówki dla najmłodszych, jak i RPG-i z rozbudowaną fabułą. Choć konsola ma już swoje lata, a jej nowa wersja nie zachwyca specyfikacją, nadal rozgrywka zapewnia mnóstwo frajdy.

Steam Deck to nowe urządzenie, które pozwala graczom przenieść się z fotela do wygodnego łóżka i kontynuować zabawę przy ulubionych tytułach. Stanowi świetną propozycję dla miłośników najnowszych gier, a te na konsoli będą pojawiać się regularnie. 

Wybór zależy więc od osobistych preferencji, gdyż za każdym z tych rozwiązań przemawia wiele zalet. Udanych zakupów! 

Awatar

Jan KasprzakKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz