samsung-memory-nk6o1WQ4j6k-unsplash 1

Właściciel zdjęcia: Unsplash / Samsung Memory

Najlepsza karta pamięci do Nintendo Switch

Zastanawialiście się kiedyś jaką wybrać kartę pamięci do Nintendo Switch? Chyba każdy z nas, właścicieli tej konsolki, kiedyś się nad tym zastanawiał. W końcu, chociaż Nintendo Switch ma wiele zalet, tak wielkość wbudowanej pamięci do nich nie należy.

Standardowa pamięć to tylko 32 GB, a od tego trzeba jeszcze odjąć miejsce zarezerwowane na system. W świecie Nintendo znany jest przypadek Mortal Kombat, które po prostu nie mieściło się na dysku i wymagało większej karty pamięci w ogóle do tego, żeby działać! Zostało to poniekąd rozwiązane przez Nintendo Switch OLED, który podwoił wbudowaną pamięć… ale prawda jest taka, że 64 GB to wciąż mało.


Karty pamięci do Nintendo Switch SanDisk


Nintendo zdaje sobie sprawę z tego, że dla wielu użytkowników karta pamięci do Nintendo Switch to praktycznie obowiązek. Z tego powodu postanowiło trochę ułatwić sprawę, nawiązując współpracę z firmą SanDisk. We współpracy zostały zaprojektowane karty, które będą w pełni wykorzystywać moc konsoli, gdyż zostały stworzone dokładnie pod ten sprzęt.

SanDisk oferuje karty pamięci do Nintendo Switch o następujących pojemnościach:
 • 64 GB.
 • 128 GB.
 • 256 GB.
 • 512 GB.

Karta pamięci SANDISK 256GB microSDXC do Nintendo Switch w sklepach od 130.00zł
Media Expert
130.00zł
Sprawdź

Wybierając kartę pamięci do Nintendo Switch SanDisk, nie musicie się zastanawiać, co wybrać, a tylko jak wielką pojemność karty potrzebujecie. Pod względem technicznym oferują one do 100 MB/s prędkości odczytu i 90 MB/s prędkości zapisu, czyli maksimum, co może obsłużyć Nintendo Switch. W dodatku to również jedyne karty na rynku, o których można powiedzieć, że są nadzwyczaj ładne. Każda z nich została ozdobiona podobiznami pewnych bardzo znanych elementów z najbardziej znanych gier Nintendo. Spójrzcie sami:
 
Małym minusem tych kart jest to, że ze względu na swój oryginalny branding mogą być trochę droższe od “zwykłych” kart pamięci do Nintendo Switch.


Inne karty pamięci do Nintendo Switch


Przez inne karty pamięci do Nintendo Switch nie mamy na myśli “gorszych” kart. Każda z poniższych propozycji to karta wysokiej jakości, która po prostu nie jest dedykowana konsoli jak powyższe. Nie zmienia to w żaden sposób tego, jak będzie działać. Każda z nich w pełni wykorzysta moc konsoli.

SanDisk Extreme PRO


 
Ta karta oferuje szybkie prędkości odczytu do 100 MB/s i zapisu do 90 MB/s. Jest dostępna w różnych pojemnościach od 32 GB do 1 TB. Wysoką wydajność poczujecie nie tylko podczas gier, ale również podczas używania aplikacji. Bez problemów zapiszecie na niej zapisy rozgrywki i screeny z gier.

Samsung Evo Plus


 
Karta pamięci Samsung EVO Plus zapewnia prędkości odczytu do 100 MB/s i zapisu do 90 MB/s. Dostępna jest w pojemnościach od 64 GB do 512 GB. Ta karta pamięci do Nintendo Switch to doskonała propozycja dla amatorów marki Samsung. W opakowaniu znajdziecie również adapter, dzięki czemu będziecie mogli korzystać z niej również w innych urządzeniach.

Samsung Evo Select

 
 
Kolejna karta pamięci do Nintendo Switch od Samsunga. Pod względem osiągów nie różni się od poprzedniczki, więc na dobrą sprawę możecie wybierać je zamiennie bądź pod względem tego, która jest aktualnie tańsza. Do wyboru jest w 4. rozmiarach: 64 GB, 128 GB, 256 GB i 512 GB. Ponownie w zestawie z adapterem.


Jak wybrać dobrą kartę pamięci do Nintendo Switch?


Pozostaje do wyjaśnienia właściwie jedna kwestia. Jak samemu wybrać dobrą kartę pamięci do Nintendo Switch? Jeżeli okaże się, że powyższe modele kart nie są już dostępne, warto wiedzieć, czym się kierować.

Wybierając kartę pamięci do Nintendo Switch, sprawdź:

 • Klasę prędkości: ona określi prędkości odczytu i zapisu tej karty, czyli wprost jej prędkość działania i to, jak szybko będą ładować się gry. Nintendo Switch jest kompatybilne z kartami pamięci o klasie prędkości UHS-I (Ultra High Speed Phase I). Poza określeniem klasy na opakowaniu można to poznać przez rzymską jedynkę nadrukowaną na samą kartę pamięci. Jeśli się cofniecie i przyjrzycie zdjęciom kart, dojrzycie, że każda z nich taką ma.
 • Dokładna prędkość odczytu i zapisu: nie jest to konieczne, posługując się powyższą klasą prędkości, ale warto wiedzieć: maksymalne prędkości, jakie obsługuje Nintendo Switch to 95 MB/s. Karty pamięci o większych możliwościach będą działać z maksymalną prędkością obsługiwaną przez konsolę. Nie ma w tym żadnego problemu, poza tym, że raczej przepłacicie.
 • Typ karty pamięci: Nintendo Switch obsługuje karty microSD, microSDHC i microSDXC. Jeśli chcecie mieć kartę z największą pojemnością i najlepszą prędkością wybierzcie microSDXC. Pozostałe typy kart to starsze modele. Jeśli przyjrzycie się ponownie zdjęciom kart, zauważycie, że wszystkie modele to microSDXC.
 • Pojemność: co prawda domyślnie każdy chciałby największą możliwą kartę pamięci, to jednak wraz ze wzrostem pojemności rośnie cena kart. Pamiętajcie, że już karta o pojemności 256 GB ma prawie 10 razy więcej przestrzeni na gry niż konsola w oryginale. Nintendo Switch obsługuje karty pamięci o pojemności do 2 TB.
 • Autentyczność: może się to wydawać głupie, ale niestety łatwo kupić podrobioną kartę pamięci do Nintendo Switch. Decydując się na zakup, trzymajcie się oficjalnych sklepów.

Wybierając kartę pamięci do Nintendo Switch, warto oczywiście również spojrzeć na cenę, ale jest to indywidualna kwestia do rozważenia dla każdego z nas.

Karta pamięci SanDisk SDXC 256GB Extreme Pro 200/140MB/s w sklepach od 219.00zł
RTV Euro AGD
219.00zł
Sprawdź


Jaka karta pamięci do Nintendo Switch? Najczęściej zadawane pytania


W tym miejscu postaramy się rozwiać ostatnie wątpliwości dotyczące kart pamięci. Jeśli macie jakieś pytanie, którego tu nie ma, dajcie znać w komentarzach!

Nie działa karta pamięci do Nintendo Switch. Co robić?


Jeśli nie działa ci świeżo kupiona karta pamięci do Nintendo Switch, sprawdź, czy masz aktualny system operacyjny w konsoli. Jeżeli mówimy o sytuacji, gdy konsola również jest nowa, najpewniej właśnie to jest powodem. Uaktualnienie systemu powinno się dokonać automatycznie, gdy konsola będzie podłączona do internetu, ale można je też wykonać “ręcznie” w następujący sposób:

 1. W menu głównym wejdźcie w “System settings”.
 2. Wejdźcie w “System”.
 3. Wybierzcie “System Update”, żeby zainicjować ściągnięcie updatu i uaktualnienie systemu.
Gotowe!

Czy warto kupić wolniejszą kartę pamięci do Nintendo Switch?


Kart pamięci na rynku jest aktualnie całe mnóstwo. Wiele z nich może kusić sporą pojemnością za naprawdę niską cenę. Polecam jednak trzymać się tego, co opisaliśmy wyżej i kupić kartę pamięci do Nintendo Switch, która wykorzysta pełną prędkość odczytu i zapisu. Gorsza (wolniejsza) karta pamięci w zauważalny sposób spowolni działanie gier i wydłuży loading screeny.

Gdzie jest wejście na kartę pamięci w Nintendo Switch?


Slot karty pamięci w Nintendo Switch znajdziecie z dołu konsoli, ale żeby się do niego dostać, musicie “otworzyć” (odchylić) nóżkę, która służy do oparcia konsoli. Pod nią jest wejście.

Czy mogę użyć karty pamięci do Nintendo Switch, którą mam aktualnie w domu?


Tak. Jeśli jest to karta microSD, to Nintendo Switch ją obsłuży. Warto tylko pamiętać, że konsola może potrzebować sformatować kartę, żeby z niej korzystać, więc lepiej nie używajcie karty, na której macie zapisane swoje dane!

Warto też pamiętać, że jeśli jest to stara i wolna karta, to jej prędkość działania będzie ograniczona, a sama konsola będzie działać wolniej. Z drugiej strony, jeśli karta jest nowsza i może osiągnąć większe prędkości będzie ograniczona maksymalnym odczytem i zapisem konsoli. To samo w sobie nie jest złe – w ten sposób będziecie mieć pewność, że wykorzystujecie konsolę w 100%.

Czy można przenosić gry między konsolą i kartą pamięci w Nintendo Switch?


Tak! W tym celu:

 1. Wejdźcie w menu w “System settings”.
 2. Następnie wejdźcie w “Data management”.
 3. A na koniec w “Move Data Between System/microSD Card”.

Tam będziecie mogli przenosić dane według swojego uznania. Ta funkcja będzie dostępna, tylko jeśli w waszym Nintendo Switch będzie znajdować się karta pamięci.Jaką kartę pamięci wybrać do Nintendo Switch?


Wybór karty pamięci do Nintendo Switch nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony można po prostu kupić kartę pamięci dedykowaną tej konsoli, którą stworzył SanDisk we współpracy z Nintendo. Z drugiej strony można po prostu kupić “najlepszą” kartę, która daje pewność, że wyciągnie maksa z konsoli. Radzimy jedynie uważać z używaniem starych kart: te będą obsłużone, ale mogą być zbyt wolne.

Awatar

Konrad LippertKomentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz