articuno-feature

Właściciel zdjęcia: Nintendo

Articuno: Jak rzadko używany Pokémon stał się gwiazdą turnieju

Społeczność Pokémon była zszokowana drużyną mistrza Masters na European Special Event w Utrechcie. W skład drużyny wchodził jeden konkretny Pokémon z nietypowym zestawem ruchów. Zazwyczaj nigdy nie widzi się go w rywalizacji.


Dokładnie rzecz biorąc, zwycięzca Nikhil Reddy przyprowadził ze sobą legendarnego ptaka typu Ice, Articuno. Według fanów walk Pokémon na stronie Smogon, Articuno wpada do kategorii ZU - czyli “Zero Used” - w Pokémon Scarlet i Violet. Jak sama nazwa wskazuje, oznacza to, że jest bardzo rzadko używany. Jednak to nie jedyny powód, dla którego użycie go przez Reddy’ego było godne uwagi. Uwaga skupiła się na jego zestawie ruchów. Został on opisany przez twórcę treści WeedleTwineedle jako “typ zestawu, który uruchamiasz na swoim Pokémonie w grze, kiedy masz 10 lat”.

Dla kontekstu, Articuno gracza nauczył się czterech ruchów typu Ice: Blizzard, Ice Beam, Freeze-Dry i Sheer Cold. Oprócz Freeze-Dry, który jest super skuteczny przeciwko typom wodnym, legendarny ptak nie miał żadnych ruchów, by zadawać obrażenia Pokémonom odpornym na jego mroźne ataki. Nie tylko to, ale Sheer Cold jest ruchem wysokiego ryzyka i wysokiej nagrody, który może jednym trafieniem znokautować przeciwników... jeśli chcecie zaryzykować 70% szansy, że twój atak chybi.


Wszystko to zostało połączone ze zdolnością Snow Cloak, aby zwiększyć uniki Articuno na śniegu. Dodatkowo, typ Ice Tera aby jeszcze bardziej zwiększyć moc jego lodowych ruchów po Terastalizacji. Articuno posiadał również przedmiot Choice Specs, który zwiększa atak specjalny. Wadą jest to, że jest zablokowany na tym samym ruchu, dopóki nie zostanie wycofany z walki.

Ta konfiguracja, może przypominać Waszego pierwszego Pokémona, który zniszczył Elite 4 za pomocą Flamethrower, Fire Blast, Fire Spin i Ember. Z pewnością nie jest to coś, co często widzimy w konkurencyjnych drużynach - zwłaszcza tych, które wygrywają. W finale Masters, Reddy wygrał 2-1. Potężne ataki Blizzard Articuno zdziesiątkowały drużynę przeciwnika, Auréliena Souli.

Podsumowując, choć mogło to wydawać się dość zabawną konfiguracją, strategia zdecydowanie zadziałała. Sheer Cold to ryzykowny ruch, ale w obliczu przeciwnika, który wydaje się niemożliwy do pokonania, mogło to być niesamowicie przydatne. Chociaż ruchu nie użyto do zapewnienia wygranej w końcowej bitwie, Articuno nadal był ogromną pomocą. Nie byłoby zaskoczeniem, gdybyśmy w wyniku tego zaczęli widzieć wielkiego niebieskiego ptaka w innych drużynach.

Jaka jest Wasza opinia na temat strategii Reddy’ego, szczególnie jego decyzji o nauczeniu Articuno czterech ruchów typu Ice? Dajcie nam znać w komentarzach lub na naszych mediach społecznościowych.

Awatar

Artur Tański



Komentarze (0)

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz